Powiadomienia

Multimedia

2 II 1957 - Poświęcenie Ośrodka Katechetycznego

Po odwilży politycznej w październiku 1956 r. ks. Franciszek Blachnicki współorganizował powrót represjonowanych biskupów śląskich do diecezji. Wskutek nowej sytuacji chciał zaprzestać studiów tylko teoretycznych i przystąpić do realizacji diecezjalnego Niepokalanowa. Został skierowany do pracy w Referacie Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej i - nowej, po powrocie biskupów - redakcji  "Gościa Niedzielnego" oraz jako kapelan bpa Herberta Bendorza. Było to wyjście naprzeciw planom Sługi Bożego zrodzonym w Niepokalanowie. 2 lutego 1957 roku bp Herbert Bendorz uroczyście poświęcił mieszczący się niedaleko kurii barak, który miał być miejscem pracy zgromadzonego przez ks. Franciszka Blachnickiego zespołu katechetycznego.

Na początku praca ośrodka katechetycznego rozwijała się równolegle do rodzącej się inicjatywy Krucjaty Trzeźwości. W lipcu 1958 roku, zarówno miejsce, jak i zespół ośrodka został delegowany wyłącznie dla apostolatu trzeźwości. Miejsce to od samego początku wypełniała duchowość maryjna. Apostolat katechetyczny miał być początkiem "instytutu kólowania Maryi" lub "śląskiego Niepokalanowa". Tu ks. Blachnicki chciał również rozwinąć myśl zawartą w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego. Ośrodek zaopatrywał diecezję katowicką oraz inne diecezje w pomoce katechetyczne.
 
Zdjęcie: oaza.de
 
Źródła:
 

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia - Rościnno

W dniach od 7 do 11 listopada 2019r. Centralna Diakonia Wyzwolenia organizuje w Ośrodku Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie diecezji gnieźnieńskiej w Rościnnie, Oazę Rekolekcyjną Diakonii Wyzwolenia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Dziełem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, których twórcą jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki(szczególnie z filii pelplińskiej i poznańskiej).

Rekolekcje: Rola Matki Bożej w Dziele Wyzwolenia

"Rola Matki Bożej w Dziele Wyzwolenia - czyli Niepokalana Matka Kościoła Patronką Krucjaty Wyzwolenia Człowieka". Rekolekcje odbędą się w terminie 10-13.Październik 2019 r. w Swarzewie