Wydarzenia ogólnopolskie

32. Ogólnopolska Pielgrzymka w intencji trzeźwości rodzin

Zaproszenie bpa T. Bronakowskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Serdecznie zapraszam na 32. Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin, która odbędzie się 15–16 czerwca 2013 r.  W sanktuarium Jasnogórskim będziemy się modlić, dzielić doświadczeniami, a także podejmiemy nowe inicjatywy w celu ochrony trzeźwości w Polsce.

Przed rokiem rozpoczęliśmy realizację wieloletniego programu duszpasterskiego, który przypomina, że rodziny są podstawowym i najważniejszym środowiskiem kształtowania trzeźwości. W trwającym Roku Wiary, podjęliśmy temat roli ojca jako „świadka wiary i trzeźwości”. Jest to temat niezwykle aktualny. Bóg powołuje mężczyzn, aby przyjmowali dar nowego życia i podejmowali trud wychowania swoich dzieci.

Bóg powołuje także wielu mężczyzn do innego rodzaju ojcostwa – do kapłaństwa. Nasz Stwórca daje swoim dzieciom „pasterzy według swojego serca”. Ofiaruje ojców duchownych, którzy pomagają na drogach wiary. Dzisiaj każda rodzina potrzebuje wsparcia, gdyż jest narażona na tak wiele niebezpieczeństw, coraz częściej pozostawiana bez opieki i wsparcia państwa, atakowana przez współczesnych manipulatorów i ideologów. Wsparcie dla rodzin powinno być zbudowane na kapłańskim świadectwie trzeźwości, a nade wszystko abstynencji.

Dlatego najserdeczniej proszę, wszystkich duchownych, osoby konsekrowane, wszystkich apostołów trzeźwości, aby nieśli do lokalnych społeczności przesłanie trzeźwości i abstynencji podejmowanej w imię troski o duchową wolność wiernych. W związku ze zbliżającą się Pielgrzymką na Jasną Górę proszę o włączenie do niej przyjaciół, współpracowników i parafian. Jest to modlitwa o trzeźwe i wierne Bogu i Kościołowi rodziny. Obyśmy spotkali się w jak największym gronie przed tronem Jasnogórskiej Pani.

Z radością informuję, że trwają prace nad wykonaniem sztandaru Apostolstwa Trzeźwości oraz Statuetki trzeźwości, którą będziemy wręczać osobom za nadzwyczajną troskę o trzeźwość narodu. Co roku podczas pielgrzymki sztandar będzie przekazywany  kolejnym Archidiecezjalnym Duszpasterzom Trzeźwości, którzy skoordynują wędrowanie sztandaru po poszczególnych diecezjach. Będzie ono połączone z różnymi inicjatywami trzeźwościowymi, a głównie z wysiłkiem tworzenia grup abstynenckich, zwłaszcza ruchów wśród dzieci.

W związku z wykonywaniem naszego sztandaru i statuetki, będzie można  złożyć dar serca na te cele. Statuetka i sztandar  wykonywane są przez osoby konsekrowane, utrzymujące się głównie z tej pracy. Sztandar jest ręcznie, artystycznie haftowany przez siostry klauzurowe.

Wszystkim najgoręcej dziękuję za wkład w Apostolstwo Trzeźwości w Polsce. Zachęcam do podejmowania nieustannych inicjatyw trzeźwościowych, prosząc o liczne uczestnictwo  w tegorocznej pielgrzymce. Proszę także o zgłoszenie chęci przejęcia w tym roku sztandaru przez któregoś z Archidiecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości.  Dziękując za apostolstwo i świadectwo abstynencji i oczekując na spotkanie na Jasnej Górze, z serca błogosławię

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski

ds. Apostolstwa Trzeźwości

32. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę

w intencji trzeźwości rodzin

15–16 czerwca 2013 r.

SOBOTA, 15 czerwca 2013 r.

16.00 – Informacja Pielgrzymki, zapisywanie grup pielgrzymkowych i materiały w Kaplicy św. Józefa przy Halach Jasnogórskich.

17.00 – Rozpoczęcie Pielgrzymki – bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości (Kaplica św. Józefa przy Halach Jasnogórskich).

17.15–18.00 – Wykład: ks. dr Marek Dziewiecki: Ojciec – świadek wiary i trzeźwości.

18.00 – 19.00 Prezentacje grup i świadectwa.

21.00 – Apel Jasnogórski – prowadzi bp Tadeusz Bronakowski

21.30 – Msza św. w Bazylice – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski.

Po Mszy św. do godz. 1.00 Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

NIEDZIELA, 16 czerwca 2012 r.

7.30–8.30 – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie).

9.30 – Uroczysta Msza św. pielgrzymkowa w Kaplicy Cudownego Obrazu – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. Przekazanie archidiecezji sztandaru.

11. 00 – Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości z bp Tadeuszem Bronakowskim w Sali Różańcowej.

Może cię zainteresować

    Zapisz się do newslettera