Musimy powrócić do kultury opartej na wartościach ewangelicznych

Drodzy Uczestnicy Konferencji!

Najserdeczniej dziękuję za zaproszenie na coroczną konferencję Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Bardzo miło wspominam nasze poprzednie spotkania w Niepokalanowie. Niestety w tym roku ze względu na obowiązki duszpasterskie w diecezji łomżyńskiej nie mogę przyjechać do Niepokalanowa. Mimo to sercem jestem pośród Was. Dziękuję za waszą pamięć i modlitwę, a przede wszystkim za zaangażowanie w troskę o trzeźwość.

W tym roku podejmujecie niezwykle ciekawy temat: Nowa kultura jako odpowiedź na współczesne zagrożenia.Temat ten zawiera w sobie przedziwny paradoks. W rzeczywistości bowiem nie musimy tworzyć nowej kultury. Musimy powrócić do kultury opartej na wartościach ewangelicznych. Nie musimy szukać wielkich rozwiązań, nie musimy tworzyć nowych skomplikowanych projektów ani programów. Program jest jeden i ten sam od tysięcy lat – to Ewangelia, w której zapisane są podstawowe prawdy o człowieku, jego życiu na ziemi i ostatecznym przeznaczeniu.

Problemem współczesnego świata nie jest więc brak źródeł, do których można sięgnąć. Problemem jest współczesna ślepota, a może nawet celowe unikanie tego najważniejszego ze źródeł dobrego i szczęśliwego życia indywidualnego, rodzinnego i społecznego. To zagubienie współczesnego człowieka dobrze oddaje myśl słynnego amerykańskiego pisarza katolickiego Walkera Percy’ego . Napisał on, że „Żyjemy w obłąkanych czasach, bardziej obłąkanych, niż kiedykolwiek. Żyjemy bowiem w czasach, w których mimo wielkiego postępu nauki i techniki, człowiek nie ma najmniejszego pojęcia, kim jest i co robi.”

Kochani!

Doskonale rozumiecie tę myśl. Dostrzegacie problemy, które ona opisuje. Chcecie zmieniać tę pogmatwaną rzeczywistość. Chcecie tworzyć lepszy, piękniejszy świat, świat bardziej chrześcijański, czyli przyjaźniejszy człowiekowi. W rzeczywistości bowiem świat bez Boga nigdy nie będzie lepszy. Tylko Bóg, tylko jego miłość, są trwałym fundamentem, na którym można budować. Papież Benedykt XVI tak często przypominał nam, że gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość. Pamiętajcie, że warunkiem takiego lepszego świata jest również trzeźwość. Tylko człowiek trzeźwy, a więc wolny, odpowiedzialny i dojrzały może tworzyć kulturę opartą na najważniejszych, nieprzemijalnych wartościach.

Proszę Was, abyście kontynuowali swoje dzieło, abyście szukali nowych dróg promowania ideałów, które jednoczą was we wspólnocie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Bądźcie świadkami, bądźcie wzorami, bądźcie apostołami tej nowej, a może raczej odnowionej kultury chrześcijańskiej.

Jeszcze raz serdecznie Was pozdrawiam i polecam w modlitwie Matce Bożej, której Niepokalane Serce wysławiamy dzisiaj w liturgii.

bp Tadeusz Bronakowski, Łomża, dnia 8 czerwca 2013

Zdjęcie: duszpasterstwotrzezwosci.pl

    Zapisz się do newslettera