kaliska Pielgrzymki

Relacja z 13. Pielgrzymki KWC Diecezji Kaliskiej

„Od siebie trzeba wymagać najwięcej”, to motto tegorocznej 13 Diecezjalnej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym roku byliśmy w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Skalmierzycach. Kościół  pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest na rozstajach dróg, między Ostrowem Wielkopolskim a Kaliszem. W nim Kaplica Najświętszej Marii Panny Skalmierzyckiej. Bogata historia miejscowości z sąsiadującymi Nowymi Skalmierzycami i okolicami Śliwnik, Mącznik została nam przybliżona przez posła, pana Tomasza Ławniczaka. Opowiedział o historii tych miejsc, zaborach: pruskim, rosyjskim, gdzie były dwa wyzwania protestanckie i katolickie. Mówił o kraju z granicą niemiecką i polską. O rodzinie Niemojowskich, którzy byli panami na włościach ale o bardzo dobrych sercach i przydatnych działaniach.

Obecnych było bardzo dużo krucjatowiczów i sympatyków tego dzieła – około 70 osób. Modlili się pod przewodnictwem Moderatora diakonii wyzwolenia, ks. Jarosława Dębińskiego, proboszcza z parafii w Polanowicach.

Przybyliśmy z różnych miejscowości naszej diecezji: Osiek, Mikstat, Szczypiorno, Ostrów Wlkp., Polanowice, Byczyna, Bruny, Wieruszów, Cieszęcin, Dziadowa Kłoda, Nowe Skalmierzyce, Skalmierzyce, Krotoszyn, Kobylin, Borek, Kalisz.

W tradycji jest ,że wspólnota KWC przy śpiewie Litanii Matki Boga i ludzi („Matko, która nas znasz”), wchodzi do świątyni procesyjne, niosąc nasze symbole: świeca-Światło Chrystusa, herb KWC- znak naszego oddania Maryi i Jezusowi oraz wypełniania zobowiązań bycia we wspólnocie, Księgę Czynów KWC – z wpisanymi kandydatami i członkami, którzy podejmują post abstynencji alkoholowej. Był tez bukiet czerwonych róż dla Pani Skalmierzyckiej, Niepokalanej Matki Kościoła – patronki Krucjaty.

W imieniu Ks. Kanonika S. Nowaka powitał nas ks. Wikariusz – Krzysztof Matuszewski, który prosił byśmy czuli się tu, jak u Matki. Ksiądz Kanonik Sławomir Nowak – proboszcz parafii i zarazem kustosz dotarł do nas prosto z Rzymu, był z parafianami u Ojca Świętego Franciszka. Papież pobłogosławił złotą różę dla Maryi, która króluje na tej ziemi i jest czczona w swoim obrazie w bocznej zabytkowej kaplicy.

Gościnność, uśmiech, radość z pielgrzymów sprawiają, że czujemy się mile widziani i ksiądz Sławomir zaakcentował naszą odwagę w niesieniu wolności. Powiedział: „pokazujecie, że można wyzwolić się od zła, że można być wolnym i w tej wolności oddać się Bogu.”

Eucharystia- dar dziękczynienia, to piękne zaangażowanie całej wspólnoty w wierze, w posługach, w jedności. Dwie kolejne osoby wobec wspólnoty podjęły Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Otrzymali nasze błogosławieństwo.

Moderator w odniesieniu do Słowa Bożego ukierunkował nas na Słowo, na prowadzenie przez Kardynała St. Wyszyńskiego, Jana Pawła II, naszego założyciela Ks. F. Blachnickiego. Wszystkie ich dążenia są zawarte w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Zwrócił uwagę na wzorce w rodzinie. Tam gdzie dziecko wzrasta, widzi wzorce. Często rodzice stawiają alkohol , dziecko to widzi..widzi też wulgarne zachowania rodziców..wzorce, które w oczach dziecka stają się „normalne”. Powiedzia: jesteście powołani jak Apostołowie, by naśladować postawę Jezusa i Maryi”. Znowu powróciły słowa „ Zło dobrem zwyciężaj”- powiedział je Św. Papież Jan Paweł II, a wybrzmiały za Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i są aktualne do dzisiaj. Wiele było myśli, trudno wszystkie wymienić.

Czas agapy-uczty, rozmowy, przywiezionych darów, rozdawanych cytatów słów Ks. Kardynała St. Wyszyńskiego i cukierków, był czasem wyjątkowo radosnym w  udostępnionych ogrodach parafii.

Modlitwa różańcowa była oparta na rozważaniach  słów  Ks. Kardynała, które są cały czas aktualne. Modlitwa, słowa pozwoliły na weryfikację, w którym miejscu jestem na drodze za Jezusem i w wolności, którą dał Bóg Ojciec .

Bardzo mocno łączą się z zasadami i dążeniami oraz tym co kierował latami do nas Św. Jan Paweł II oraz Sługa Boży Ks. r. Blachnicki – nasz założyciel słowa: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej by człowiek mógł obronić swoją godność i żył bez zakłamania, manipulowania” oraz „Smutek trzeba rozpraszać modlitwą jak mgły promieniami słońca”.

W godzinę miłosierdzia gdy uczestnicy zapalili znicz przy figurze kardynała i modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Diakonia wyzwolenia wybrała nowych Animatorów KWC Diecezji Kaliskiej, małżeństwo Gabrielę i Andrzeja Wardeńskich, którzy są w Ruchu Światło-Życie od 1964 roku. Stale pełniąc z radością posługi wobec wspólnoty

Najpiękniejszym jest, gdy patrząc w twarz drugiego człowieka widzę tą nadzieję, łzę, uśmiech. Dobrze, że jesteście i kroczymy wspólną drogą za Jezusem wraz z Maryją.

Wszystko jest do zrealizowania, dziękujemy Boże, że dajesz nam Serce czułe, odpowiedzialne, wyzwalające się z egoizmu, pychy…

Diakonia wyzwolenia dziękuje  za gościnę i historię. Piękno nie do opisania. Za liczne przybycie, za trwanie w zobowiązaniach postu – nie piję, nie kupuję nie częstuję alkoholem. Za wspólne dążenie w wolności.

Dorota Kasprzak – członek KWC od 1989 r. , Diecezja Kaliska

Może cię zainteresować

    Zapisz się do newslettera