gdańska Spotkania modlitewne

II Diecezjalna Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie archidiecezji gdańskiej

W dniach 9-12 czerwca 2022 roku w Białogórze odbyła się II Diecezjalna Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie archidiecezji gdańskiej. Było to spotkanie członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie, osób odpowiedzialnych za poszczególne części Oazy, diakonie specjalistyczne oraz zaproszonych gości.


Razem na modlitwie i próbie odczytania znaków czasu dla wspólnoty diecezjalnej trwali przedstawiciele Dzieci Bożych, wspólnot młodzieżowych, wspólnot oazowych osób dorosłych, małżeństwa z Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie oraz kapłani z Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Nad przebiegiem Kongregacji czuwał moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Zenon Pipka oraz para diecezjalna Domowego Kościoła Teresa i Dariusz Chamerowie. Wśród gości znaleźli się moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek oraz dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk. Swoje słowo oraz błogosławieństwo do uczestników Kongregacji skierował arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, któremu w ostatniej chwili obowiązki nie pozwoliły na osobisty udział w tym wydarzeniu.
W planie dnia równoważył się czas modlitwy, pracy i odpoczynku. Wspólnota jednoczyła się codziennie na liturgii godzin, Eucharystii oraz Namiocie Spotkania, czyli kontemplacji Słowa Bożego przed Najświętszym Sakramentem. Przed i po południu miały miejsce konferencje, panele tematyczne i dyskusje. Przestrzenie pracy i modlitwy przeplatał czas dla siostry i brata.
Wspólnota pochyliła się w swojej pracy m.in. nad podsumowaniem oazowych spotkań synodalnych, stanem Oazy w archidiecezji oraz pytaniami o kierunki na przyszłość. Był również punkt przypomnienia celu istnienia, przedstawienia sposobu pracy oraz zatrzymania się nad potrzebami każdej z trzynastu diakonii specjalistycznych posługujących w archidiecezji. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności przybliżył wizję i założenia społeczeństwa obywatelskiego – tak bliskiego Czcigodnemu Słudze Bożemu Księdzu Franciszkowi Blachnickiemu.
Ważnym punktem Kongregacji była prezentacja projektu statutu sekcji diecezjalnej Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie oraz złożenie go na ręce moderatora generalnego. To krok w kierunku zakończenia prac, zmierzających do powołania sekcji Stowarzyszenia w archidiecezji gdańskiej. Cała wspólnota zawierzyła zamysł powołania sekcji Stowarzyszenia Niepokalanej Matce Kościoła, odmawiając w sobotę 11 czerwca Akt Konstytutywny Ruchu Światło-Życie, pierwszy raz odczytany równo 49 lat temu przez kardynała Karola Wojtyłę w Krościenku nad Dunajcem.
Szczegółowe sprawozdanie, relacje foto i wideo z Kongregacji, będą dostępne na www.gdansk.oaza.pl, a Diecezjalna Diakonia Jedności od września rozpocznie prace nad wdrażaniem w życie postanowień i wskazówek z Kongregacji. Chwała Panu Jezusowi za ten czas wspólnoty!

Może cię zainteresować

    Zapisz się do newslettera