Pielgrzymki zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymka do Rokitna


3 maja 2023 r. do Rokitna w województwie lubuskim przybyły licznie reprezentowane środowiska Apostolatu Trzeźwości i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i ościennych diecezji.


W Rokitnie znajduje się Sanktuarium i cudowny wizerunek Maryi, Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej Królowej Polski. Jest to szczególny obraz – Maryja odsłania swoje ucho, by słuchać najciężej grzeszących i tych, którzy utrudzeni są swoimi grzechami i grzechami swoich najbliższych. Na swoim sercu nosi dumnie herb Polski z orłem w koronie. Jest to wyjątkowy wizerunek na ziemiach zachodnich Polski, który w uroczystym dniu Maryi Królowej Polski przyciągnął pielgrzymów tychże ziem.
W programie pielgrzymki znalazły się różaniec w intencji środowisk trzeźwościowych i wszystkich zniewolonych nałogami z prośbą o uwolnienie z nałogów, a szczególnie o uwolnienie z nałogu alkoholizmu narodu polskiego. Po modlitwie różańcowej wygłoszono konferencję pt. „Lokalni liderzy trzeźwości”. Prelegent przedstawił, jak ważna jest obecność w środowiskach trzeźwościowych osoby koordynującej działania, liderująca. Opisał też zadania w liderowaniu i rysy lidera trzeźwości. Osoba taka powinna być oddana służbie osobom i środowiskom trzeźwościowym, wyzbywając się swojego egoizmu i interesu, rozumiejąca takie środowiska. Ponadto powinna wspierać osoby potrzebujące, by znaleźć drogę do wyzwolenia z nałogu we wspólnocie ludzi wierzących w Boga.
Po konferencji głos zabrał ks. Henryk Grządko z Apostolstwa Trzeźwości diecezji zielonogórsko- gorzowskiej. Ksiądz Henryk jako duszpasterz środowisk trzeźwościowych współtworzył organizację i prowadzenie pielgrzymki do Rokitna.
O godzinie 12:00 uroczystej Mszy Świętej odpustowej w intencji Ojczyzny i środowisk trzeźwościowych przewodniczył ks. bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ksiądz biskup wygłosił również homilię podczas Mszy Świętej.
Z darami członkowie diakonii wyzwolenia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wnieśli Ikonę Krzyża KWC oraz Księgę Czynów Wyzwolenia diecezji. Apostolat Trzeźwości uświetnił Mszę Świętą swoim pięknym i żywiołowym śpiewem.
Po Mszy Świętej, w której uczestniczyło kilkaset osób wszyscy udali się w procesji za kopią obrazu Maryi Królowej Polski z Rokitna na teren przy Sanktuarium. Uroczystość zakończono tradycyjnymi, jak co roku salwami armatnimi. Następnie proboszcz sanktuarium zaprosił wszystkich zebranych na pyszną zupę. Był to czas radosnych spotkań i serdecznych rozmów środowisk trzeźwościowych, którym towarzyszyli członkowie KWC.

Maciej Jóźwiak

Może cię zainteresować

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj