poznańska

Konferencja „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania” w Poznaniu


10 maja 2023 r. w Poznaniu odbyła się kolejna z serii konferencji pt. „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania”. Autorem i realizującym projekt jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie. Zadanie jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziała Uzależnieniom. Organizatorami w Poznaniu były Diakonia Wyzwolenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Apostolat Trzeźwości archidiecezji poznańskiej.


Uroczystej Mszy Świętej w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim rozpoczynającej konferencję przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP. W koncelebrze uczestniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski wraz z kapłanami zaangażowanymi w ruch trzeźwościowy w naszej Ojczyźnie. W Mszy Świętej wzięli udział członkowie Apostolatu Trzeźwości oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka archidiecezji poznańskiej. Przybyli także zaproszeni goście. Wśród nich Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, wicepremier Henryk Kowalczyk, Michał Zieliński, wojewoda województwa wielkopolskiego oraz samorządowcy województwa wielkopolskiego.
Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii odniósł się do tematu trzeźwości i abstynencji w ujęciu biblijnym. Warto przytoczyć jeden z cytatów ks. arcybiskupa: „Abstynencja czasowa lub trwała, podejmowana z różnych motywów zarówno religijnych, moralnych czy społecznych jest ogromnym dobrem dla człowieka i najskuteczniejszym wsparciem dla innych na drodze do trzeźwości”. Takim darem jest właśnie Krucjata Wyzwolenia Człowieka.
Po Mszy Świętej rozpoczęła się konferencja w domu rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego. Po powitaniu uczestników przez ks. dr. Jarosława Błażejaka, krajowego moderatora KWC, poproszono o kilka słów wstępu także ks. arcybiskupa Gądeckiego, gospodarza archidiecezji poznańskiej.
Pierwszym prelegentem był bp Tadeusz Bronakowski, który podjął temat „Dlaczego Narodowy Program Trzeźwości”. Ksiądz biskup mówił między innymi o umiarze, umiejętności panowania nad swoimi popędami, o równowadze w życiu. Narodowy Program Trzeźwości jest odpowiedzią na zalewającą Polskę rzekę alkoholu. Potrzeba wielkiej determinacji i budowania ładu moralnego, by umieć wybierać i wychowywać pokolenia Polaków bez niezdrowego picia i nadużywania alkoholu.
Drugim prelegentem była Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która w obrazowy sposób przedstawiła straty społeczne jako skutek nadużywania alkoholu. Minister mówiła o wykluczeniu społecznym, ubóstwie, bezdomności czy wejściu w przestrzeń przestępczości. Ma to związek również z utratą pracy, wyjściem z rynku pracy, utratą ubezpieczenia w ZUS. Jednak najbardziej wstrząsające dane dotyczą strat moralnych u dzieci. Według obliczeń co najmniej 1,5 mln dzieci dotknięte jest nałogiem alkoholizmu swojego rodzica, przeżywając tragedię, przemoc w rodzinie i inne negatywne skutki alkoholizmu. Blisko 45 miliardów złotych wydaje się na leczenie wypadków i skutków alkoholizmu rok do roku.
Trzecim prelegentem był Henryk Kowalczyk, wicepremier RP. Przedstawił tematykę związaną z odpowiedzialnością samorządów lokalnych za utrzymywanie trzeźwości w swoim środowisku. Powołał się na istniejącą Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Już w pierwszym jej artykule czytamy: „Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy” (Art. 1. 1.). Henryk Kowalczyk mówił też, że świadectwo własnej abstynencji jest skutecznym sposobem odziaływania w środowisku lokalnym, w którym żyjemy, a taką możliwość daje przynależność do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Z kolei prof. Krzysztof Wojcieszek z tematem: „Ekonomiczne konsekwencje spożywania alkoholu” – przytoczył wiele danych dotyczących uzależnienia od alkoholu. Znany i ceniony w Polsce specjalista w zakresie diagnozowania i profilaktyki uzależnień przedstawił szereg argumentów przeciwko nadużywaniu alkoholu. Mówił o problemach z realizacją Narodowego Programu Trzeźwości w praktyce. Zachęcał do podjęcia aktywności nad zmianą stylu życia, tym bardziej, że ludzie trzeźwi to przecież większość w społeczeństwie, a okazuje się, że wiele ustaw dotyczących ograniczenia spożywania alkoholu nie można od lat przegłosować w Sejmie RP.
Ks. dr Jarosław Błażejak, krajowy moderator KWC wystąpił z tematem: „Narodowy Program Trzeźwości w parafii”. Wystąpienie oparł na pracy duszpasterskiej proboszcza, który powinien dostrzegać problem alkoholizmu w swojej parafii. Nie ma parafii, gdzie nie byłoby tego problemu i tragedii wśród parafian. Mówił o aktywności członków KWC, którzy powinni przekonywać swoich proboszczy do podejmowania modlitwy i działań na rzecz trzeźwości w parafii. Wskazał także jak wielkim darem jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, niedoceniana i niedostrzegana w pracy duszpasterskiej w wielu parafiach.
Pisarka Małgorzata Nawrocka podjęła temat: „Jakie relacje w rodzinie umacniają trzeźwość”. W wystąpieniu wykorzystała doświadczenie żony i matki, będącej członkiem Domowego Kościoła i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Przedstawiła szereg spostrzeżeń, zjawisk zachodzących w społeczeństwie, wskazując nieprawidłowości w rozumieniu tychże zjawisk. Mówiła o wychowaniu i braku oparcia się na kośćcu moralnym degradującym rodziny, jako czynnikach osłabiania społeczeństwa, co przybliża kolejne pokolenia Polaków do zniewolenia nałogami. Do tego przyczynia się też fatalny poziom kultury osobistej i relacje społeczne związanych z odrzuceniem nadrzędnych wartości.
W końcowym panelu wystąpili lokalni prelegenci. Ksiądz Paweł Pawlicki przedstawił krótką informację o działaniach Apostolatu Trzeźwości w roku jubileuszu działalności. Apostolat Trzeźwości w archidiecezji poznańskiej świętuje 25 lat istnienia.
Ks. Piotr Derda, moderator KWC zreferował temat pt. „Nowa Kultura – wyzwania i zagrożenia”.
Joanna Olenderek z UM w Poznaniu zaprezentowała plan pracy urzędu oraz dobre praktyki z wykorzystaniem środków ze sprzedaży alkoholu w zwalczaniu alkoholizmu, omawiając również konkretne przykłady stosowane w mieście Poznań.
Konferencję zakończyło wystąpienie Macieja Jóźwiaka, który omówił punkt „Strategii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na lata 2021-2024” dotyczący możliwości działania KWC w środowisku samorządu i środowiska lokalnego.

Maciej Jóźwiak

Może cię zainteresować

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj