Słowo bpa dra Tadeusza Bronakowskiego do uczestników 34. pielgrzymki KWC

Drogi Księże Arcybiskupie! Czcigodni Bracia w Chrystusowym Kapłaństwie! Drodzy Uczestnicy Pielgrzymki!

Gromadzicie się w Katowicach na kolejnej pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. To już 34 pielgrzymka tej wspaniałej wspólnoty. Dziękuję za waszą modlitwę, za spotkanie, za troskę o trzeźwość narodu. Kościół i nasza ojczyzna bardzo potrzebują takich wspaniałych wspólnot.

Będąc w Katowicach, w sposób szczególny możecie obserwować, jakbardzo zmieniła się nasza ojczyzna w okresie transformacji ustrojowej. Niestety jako duszpasterze i apostołowie trzeźwości możemy z bólem powiedzieć, że minione ćwierćwiecze to nie tylko czas przemian społeczno-gospodarczych, ale także pogłębiania się problemów z nadużywaniem alkoholu. Polska w tym czasie stała się bardziej browarna, niż solidarna. Polska znajduje się wśród 5 największych rynków spożycia piwa w Europie. Polacy niemal topią się w oceanie alkoholu. Jest on dostępny na każdym kroku, przez całą dobę. Wielkie sklepy, bary, stacje paliw działają niczym meliny, stanowią nieustannie otwarte źródło alkoholu. A jak wyglądają popularne festyny, dni miast, koncerty i juwenalia? Kto jest najczęściej sponsorem i głównym ich beneficjentem? Oczywiście producenci alkoholu. Prawie milion Polaków uzależnionych, 4 miliony pijących ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Ponad 9,5 litra czystego alkoholu spożywanego przez statystycznego Polaka, a dodatkowo dwa litry alkoholu nielegalnego. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na 200 mieszkańców. 10 tysięcy Polaków umiera co roku przez alkohol. Dlaczego te tragiczne liczby do nikogo z rządzących nie przemawiają? W sposób szczególnie niebezpieczny na Polaków, zwłaszcza młodych oddziałują nowoczesne formy promocji i reklamy alkoholu. Producenci piwa zwiększają wydatki na reklamę o ponad 20 procent z roku na rok. W roku 2013 te wydatki na reklamę znacząco przekroczyły 400 milionów złotych. Powtarzamy dzisiaj tych kilka najważniejszych faktów, aby lepiej zrozumieć naszą misję. Nie zajmujemy się problemem marginalnym, ale jednym z największych wyzwań, przed jakim staje dzisiaj Kościół, jednym z najważniejszych wyzwań przed naszą ojczyzną! Nadużywanie alkoholu przyczynia się do licznych grzechów, osłabienia lub utraty wiary. Nie chodzi więc tylko o statystyki lecz o zbawienie naszych sióstr i braci.

Od naszej postawy, od naszego zaangażowania zależy bardzo wiele. Dzisiaj musimy powiedzieć bardzo zdecydowane nie! Musimy zatrzymać tę tragiczną sytuację. Im więcej osób udaje że nie widzi, im więcej osób przyczynia się do zła swoim zaniedbaniem lub świadomym, celowym działaniem, tym więcej musimy wymagać od nas samych. Potrzebujemy ludzi, którzy tak jak św. Jan Paweł II, z odwagą i entuzjazmem będą pokazywać światu piękno świętego życia, ale też piękno chrześcijańskiej wolności, która wyraża się między innymi w zdolności do podejmowania abstynencji.

Moi Drodzy!

Wszystkim organizatorom i uczestnikom pielgrzymki najserdeczniej ziękuję za otwartość, za zaangażowanie i poświęcenie. Gromadzicie się w szczególnym miejscu naszej ojczyzny. Przed tygodniem w Katowicach zakończyły się mistrzostwa świata w siatkówce. Z tego miasta do całej naszej ojczyzny popłynęła wielka radość i duma z sukcesu polskich sportowców. Mam nadzieję, że ta atmosfera radości udzieli się także wszystkim uczestnikom pielgrzymki. W apostolstwie trzeźwości potrzeba nam właśnie radości i nadziei oraz wiary w to, że sukces jest możliwy. Razem tworzymy jedną wielką drużynę, która walczy o bardzo ważne zwycięstwo. To zwycięstwo w walce o trzeźwość z Bożą pomocą jest możliwe. Każdy z nas, niczym sportowiec mistrzowskiej drużyny, musi dać z siebie jak najwięcej. Każdy musi ofiarować to, co możliwe, a jednocześnie musimy pracować zjednoczeni, solidarni, wspólnie mierzący się z wyzwaniami. Proszę, byście takie pozytywne przesłanie o trzeźwości zanieśli do swoich rodzin, do miejsc nauki i pracy, do swoich lokalnych wspólnot. Proszę, byście byli naprawdę odważnymi i radosnymi świadkami trzeźwości i abstynencji. Przez abstynencję wielu – do trzeźwości wszystkich.

Szczęść Boże!

Z modlitwą

Biskup Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości

Łomża, dnia 27 września 2014 r.

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj