W kaliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła od 28 lat członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka trwają na stałej modlitwie (zawsze 8 dnia miesiąca) w intencji wyzwolenia z nałogów osobistych i społecznych.
Uczestniczą w nich również parafianie, którzy składają intencje do puszki, by zawierzyć je Bogu przez Królową Pokoju i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Również w parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu każdego miesiąca wspólnota KWC modli się, animując jedną z tajemnic różańca fatimskiego.
W naszej diecezji takich stałych miejsc modlitwy o wyzwolenie jest 12. Są to kościoły w Ostrowie Wlkp. – św. Pawła i św. Antoniego, w Kobylinie – św. bp. Stanisława, w Byczynie – św. Trójcy, Cieszęcinie – Sanktuarium św. Wojciecha, w Kaliszu – św. Piotra i Pawła, w Polanowicach – parafia Najświętszej Marii Panny, w Dziadowej Kłodzie – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, w Sycowie – kościół MB Częstochowskiej, w Mikorzynie – w Sanktuarium św. Idziego, w Nowych Skalmierzycach – Bożego Ciała. Członkowie KWC zawsze załączają modlitwy o trzeźwość w rodzinach do miejscowych nabożeństw. Dlatego nie mogło zabraknąć tej modlitwy w 52. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. Do modlitwy i postu o trzeźwość zachęca co roku Episkopat Polski oraz ks. bp. T. Bronakowski.
Każdego dnia płynęła modlitwa osobista i wspólnotowa wraz z kapłanami posługującymi w danej parafii.
1. Kalisz – św. Apostołów Piotra i Pawła
Na każdej Mszy Świętej przez członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Domowego Kościoła, Rady Parafialnej, Apostolatu Maryjnego i Koła Żywego Różańca były czytane lekcje i modlitwa wiernych. Kapłani z wiernymi przed błogosławieństwem modlili się modlitwą do Jasnogórskiej Jutrzenki wolności o wyzwoleniu z lęku, zakłamania, egoizmu. W poniedziałek, wtorek i czwartek matki z Kół Żywego Różańca podjęły intencje i rozważania modlitwy różańcowej. W niedzielę i Środę Popielcową – Apostolat Maryjny prowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W piątek – Droga Krzyżowa z rozważaniami, o wolności, o lęku, o pomocy Boga. Po każdej Mszy Świętej była wystawiana na stoliku Parafialna Księga Trzeźwości, była możliwość rozmowy z osobami dyżurującymi. Rozdawany był cytat z fragmentem Słowa Bożego.
2. Kalisz – św. Matki Teresy z Kalkuty – Droga Krzyżowa.
3. Ostrów Wlkp. – św. Antoniego. Poniedziałek, wtorek i piątek w czasie Mszy Świętej KWC – czytanie lekcji i modlitwy wiernych.
Piątek – rozważania Drogi Krzyżowej.
4. Byczyna – Świętej Trójcy. Cały tydzień członkowie krucjaty brali czynny udział w Mszy Świętej poprzez czytanie lekcji i modlitwy wiernych.
5. Dziadowa Kłoda – Droga Krzyżowa.
6. Chełmce – Droga Krzyżowa.
7. Nowe Skalmierzyce – Bożego Ciała. Intencje w Nowennie i Koronce do Bożego Miłosierdzia.
8. Kobylin – św. bp. Stanisława. Ksiądz proboszcz na każdej Mszy Świętej modlił się modlitwą wiernych sugerowaną przez Vademecum Trzeźwości.
9. Cieszęcin – Sanktuarium św. Wojciecha – Msza Święta, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa.
10. Polanowice – kazania, modlitwa wiernych, Droga Krzyżowa według Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości. Wystawiona Parafialna Księga Trzeźwości.
W Sycowie, w kościele MB Częstochowskiej w Wielkim Poście – 13 marca 2019 r. był wykład na temat trzeźwości wygłoszony przez ks. E. Walę. W Ostrowie Wlkp. w kościele św. Pawła wspólnota parafialna wraz ze wspólnotą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka przez pierwszy tydzień Wielkiego Postu na Mszach Świętych wieczornych modliła się o trzeźwość w rodzinach.
Członkowie krucjaty, którym modlitwa i post abstynencji alkoholowej są wpisane w charyzmat dziękują kapłanom – ks. proboszczom i ks. wikariuszom za włączenie się, przewodniczenie i wspieranie w tym dziele.
Szczególnie też dziękujemy ks. proboszczowi St. Tofilowi – opiekunowi Ap. Maryjnego i wikariuszom: ks. Aleksandrowi Piekielnemu opiekunowi KWC, ks. Tomaszowi Jeżowi – opiekunowi Wspólnot Dorosłych, ks. Rafałowi Hąci – opiekunowi kół różańcowych.
Wspólnota KWC z Byczyny dziękuje za przychylność i wsparcie ks. proboszczowi Tadeuszowi Jaśkiewiczowi.
Wspólnota z Kobylina dziękuje ks. proboszczowi Janowi Gierze, że zawsze jest obecny w modlitwach krucjatowiczów.
Dziękujemy wspólnotom parafialnym za podejmowanie ochoczo modlitwy i postu.
Wspólne dzieło uczy nas bezinteresownej miłości, jedności i bliskości. Parafia staje się bliska. Wspólna modlitwa ludzi popłynęła do Boga. Ufamy, że On wysłucha i uczyni dobro. Naród to nie ktoś obcy. To nasi bracia i siostry często z bliskiego otoczenia, pogubieni i nie widzący dla siebie ratunku. Wiele osób podjęło dobrowolny post od napoi alkoholowych w intencji tych, którzy potrzebują tego wsparcia.
Za ten czas wspólnego trwania dziękujemy Bogu i Niepokalanej Matce Kościoła.
Wspólnota Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Diecezji Kaliskiej