Spotkania modlitewne

56. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU – ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE

TAJEMNICE RADOSNE

Zwiastowanie Pańskie

„Wszelkie wyzwolenie człowieka z ciemności, z kłamstwa i błędu, z egoizmu i miłości własnej, wszelkie wyzwolenie przez światło i przez życie,

czyli przez bezinteresowną miłość dokonuje się przez miłość, dokonuje się przez Maryję”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska” str. 47).

Nawiedzenie Świętej Elżbiety

Bóg zawsze posługuje się Maryją jako narzędziem, kiedy chce człowieka wyzwolić, kiedy chce udzielić mu wyzwalającego światła i wprowadzić go na drogę krzyża, czyli bezinteresownej miłości oddania siebie. Dlatego naprawdę jest Ona dla nas źródłem Światła i Życia, Tą która nas wyzwala, która przynosi nam wolność.” (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 47).

Narodzenie Jezusa Chrystusa

„Ile radości sprawia rodzicom dziecko zdrowe, piękne, o dobrych skłonnościach i niewypaczonym charakterze. Odwrotnie, ile cierpień, tragedii, kłótni i nieporozumień wynika z powodu dzieci (…) zdradzających różne złe skłonności”. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971 r.).

Ofiarowanie

Chodzi o przyznanie się do Syna Bożego, które ostatecznie domaga się, żeby wszystkie wartości podporządkować tej wartości jedynej, najwyższej, jaką jest Jezus Chrystus, który dając nam siebie, żąda byśmy także oddali Mu wszystko”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 58).

Znalezienie w świątyni

„Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo. (J 2,19). Świątynia ciała Chrystusa została zburzona, zniszczona, ukrzyżowana. Ale ponieważ Chrystus dobrowolnie daje swoje życie z miłości ku Bogu Ojcu i ku nam, dlatego nie umiera. Dlatego z tej śmierci tryska nowe życie. Miłość zwycięża śmierć”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 37).

TAJEMNICE ŚWIATŁA

Chrzest Jezusa w Jordanie

„Chrystus dokonuje cudownej przemiany poprzez moc krzyża, która została w nas wszczepiona w chwili chrztu świętego. Nasza egzystencja została wtedy zanurzona w mocy krzyża. (…) Krzyż został wrzucony do wody naszego istnienia i dzięki niemu ta woda została uwolniona od zatrucia”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 40).

Wesele w Kanie Galilejskiej

„Rodzina Maryjna i wstrzemięźliwa stanie się niezdobytą twierdzą dla wrogich mocy uderzających w życie rodzinne. Stanie się rodzinną twierdzą Niepokalanej: oddaną Niepokalanej, odmawiającą codziennie Różaniec, oczyszczoną całkowicie od wpływów alkoholu przez przestrzeganie trzeźwości lub abstynencji rodzinnej i indywidualnej, wolną od grzechów przeciw czystości małżeńskiej i od wszelkich nienaturalnych praktyk w pożyciu małżeńskim, przystępującą przynajmniej raz w miesiącu do wspólnej rodzinnej Komunii Świętej, w miarę możności w pierwsze soboty miesiąca”. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971 r.).

Głoszenie Słowa Bożego

„Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z powodu Mnie i Ewangelii zachowa je” (Mk 8,35), wtedy zwyciężymy. Nie załamiemy się w obliczu cierpień i śmierci, ale nasza wiara oczyszczana przez cierpienie będzie coraz to silniejsza i przezwyciężymy wszelką pokusę zwątpienia i rozpaczy w znaku krzyża”.(Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska” str. 37-38).

Przemienienie na Górze Tabor

„Długa jest droga do tego, żeby żyć w świetle, żeby zanurzyć się w blasku światłości wieczystej. Dopiero przyjęcie Pana rozjaśnia to, co w ciemnościach ukryte i ujawnia zamiary serc. Nie jesteśmy w stanie poznać zamiarów serc i ocenić ich w prawdzie, jeżeli ich nie ujawni Pan przez swoje przyjście i w swoim Duchu”. (Ks. F. Blachnicki – „Aż dojdziemy do człowieka doskonałego”, str. 37)

Ustanowienie Eucharystii

„Ilekroć spożywamy i pijemy z tego kielicha, śmierć Pańską zwiastujemy, aż Chrystus przyjdzie po raz drugi (por. 1 Kor 11,26). Sam Chrystus pozostawił nam nakaz: To czyńcie na moją pamiątkę”. „Przyjmujemy Ciało Jezusa, uwielbione, jako zadatek naszego przyszłego w Nim zmartwychwstania”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 24 i 39).

TAJEMNICE BOLESNE

Modlitwa w Ogrójcu

Jako chrześcijanie musimy potępić grzech pijaństwa sam w sobie, chociażby z niego w danym wypadku nie wynikły jeszcze jakieś skutki szkodliwe i tragiczne. Nie wypadek spowodowany przez pijanego, nie utrata zdrowia, nie awantura wynikła wskutek pijaństwa – ale samo upicie się w sobie musimy pojmować jako zło, jako obrazę Boga i znieważenie godności chrześcijan. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971 r.).

Ubiczowanie

Aby zaś wynagrodzić Boskiemu Zbawicielowi zniewagi wyrządzone mu przez grzechy pijaństwa – postanówmy na razie przynajmniej na okres Wielkiego Postu całkowicie powstrzymać się od napojów alkoholowych. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971 r.).

Cierniem ukoronowanie

Niechaj widok Chrystusa Ukrzyżowanego wzbudzi w nas wstręt do alkoholu i pijaństwa. Widok Chrystusa tak bardzo poniżonego w swej męce – niechaj zachęci nas do walki z poniżeniem człowieka, do którego prowadzi pijaństwo”. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971 r.).

Droga Krzyżowa

„Droga Krzyżowa – jako wejście z moją aktualną egzystencją i problemami w drogę Chrystusa i w Jego umieranie i śmierć na Krzyżu – to moja droga „wychodzenia” ze wszystkich trudności. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska” str. 69).

Śmierć na Krzyżu

Przez Krzyż Chrystus wydał samego siebie. Krzyż jest narzędziem wydania samego siebie, czyli narzędziem miłości. Przez to wydanie siebie na śmierć i to na śmierć krzyżową, Chrystus objawił swoją miłość. My także możemy realizować tę postawę dawania siebie tylko przez krzyż, to znaczy przez umieranie dla siebie. Tym krzyżem jesteśmy my sami dla siebie. Musimy znosić siebie, musimy ciągle zapierać się siebie. Musimy ciągle podejmować decyzje sprzeczne z tym jakimś z głębi naszej istoty wychodzącym pragnieniem, ciągle przekreślać swój egoizm.

TAJEMNICE CHWALEBNE

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

„Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światło życia (J 8,12). Chrystus zmartwychwstały jest jaśniejącym światłem życia dla nas. (…) Chrystus staje się źródłem światła i życia poprzez krzyż”. ( Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 45), który daje nam nadzieję na nasze zmartwychwstanie, na zbawienie wszystkich ludzi, także za życia zniewolonych nałogami, którzy o własnych siłach wyzwolić siebie nie mogą.

Wniebowstąpienie

„Oto człowiek, król stworzenia, obraz i podobieństwo Boże, dziecko Boże! Obyśmy zrozumieli naszą godność, obyśmy odczuli wielki wstręt przed takim poniżeniem ludzkiej godności, obyśmy znienawidzili tego największego wroga człowieczeństwa, któremu na imię alkohol. Katoliku – jeżeli cenisz sobie swoją godność – wyrzeknij się alkoholu!”. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971).

Zesłanie Ducha Świętego

„Jezus pomaga nam przez Ducha Świętego poznać naszą skażoną naturę. W świetle Ducha Świętego będziemy ją poznawali coraz lepiej, coraz głębiej. W miarę, jak Duch Święty będzie w nas działał, nas oczyszczał, będziemy coraz głębiej przeżywali tę prawdę, że w całej swojej egzystencji, w całym swoim życiu, które wyraża się w zamiarach, decyzjach i czynach, stanowimy zatrute źródło”. (Ks. F. Blachnicki, „A z tej śmierci życie tryska”, str. 41). Jezus nas jednak wyzwala, pomaga właściwie prowadzić nasze życie, uzdalnia nas poprzez dary Ducha Świętego, Pocieszyciela.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

„Stawiając sprawę walki z alkoholizmem na gruncie nadprzyrodzonym, widząc w tym współdziałaniu z Bożym planem ratowania człowieka – musimy wprowadzić do tej akcji Niepokalaną i musimy także z Nią współdziałać w tym dziele. Niepokalana odgrywa bowiem jakąś niezwykłą i istotną rolę w Bożym planie zbawienia ludzkości. Bóg posłużył się Nią do dokonania dzieła Odkupienia i posługuje się Nią dla dokonania dzieła Odkupienia do pojedynczych dusz”. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971).

Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

„Niepokalana jest jednak nie tylko ideałem i wzorem dla człowieka – ale jest Tą, która może w człowieku ten ideał urzeczywistnić. Dzieło uzdrowienia, naprawienia i uświęcenia człowieka zostało Jej przez Chrystusa zlecone. (Ks. F. Blachnicki, Kazanie trzeźwościowe, Lublin 1971).

Może cię zainteresować

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj