białostocka

Dwie konferencje „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania” w Białymstoku

Trzeźwość jest w obecnej sytuacji polską racją stanu, gdyż spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a skutki jego nadużywania mają bardzo wymierny koszt zdrowotny i ekonomiczny, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym.  Zmiana według specjalistów, choć bardzo trudna, jest możliwa, o czym mówi Narodowy Program Trzeźwości ogłoszony w 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości. Fundamentem i głównym celem tego programu jest zmniejszenie skali używania alkoholu i uzależnień w Polsce.

Konferencje „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania” są okazją do spotkania osób zatroskanych sytuacją naszego narodu, poznania złożeń tego programu oraz poszerzenia swojej wiedzy. W dniach 18 i 23 lutego 2023 roku odbyły się w Białymstoku dwie edycje takich konferencji.

Najważniejsze założenia Narodowego Programu Trzeźwości (NPT) przedstawiali prof. Krzysztof Wojcieszek oraz Andrzej Kowalski. Temat ten był zasadniczy, pozwalający zobaczyć i osądzić sytuację, w której obecnie jesteśmy. Uzupełnieniem była analiza skutków ekonomicznych spożycia alkoholu, którą omówił też wicepremier Henryk Kowalczyk. Do pełnego obrazu kondycji naszego narodu niezbędne były informacje o rodzinie i wpływie dysfunkcji, najczęściej związanych z nadużywaniem alkoholu przez któregoś z rodziców, na cechy osobowości większości dorosłych Polaków. Dr Irena Grochowska bardzo interesująco przedstawiła ten temat, którego ważność potwierdziło w ankietach wiele osób. Konferencje są wezwaniem do działania; podczas dyskusji po przedstawionych wykładach była okazja o tym rozmawiać.

W obydwu edycjach wzięło udział około 200 osób. Propozycja dwóch terminów pozwoliła na udział wielu zainteresowanych – w sobotę wszystkich chętnych, w czwartek przedstawicieli instytucji samorządowych, oświatowych i pomocowych, dla których może to być merytoryczna pomoc do realizacji założeń NPT w swoich miejscach pracy.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Diakonia Ruchu Światło-Życie za przygotowanie projektu umożliwiającego  organizację takich konferencji, a Krajowemu Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom za finansowanie. Także Diakonii Wyzwolenia i innym członkom Ruchu Światło-Życie dziękujemy za bezcenną pomoc, a wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie za obecność.

Wdzięczni  Bogu za udział w Jego dziełach!

Danuta i Grzegorz Drozdowscy

Odpowiedzialni za Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Białostockiej

Może cię zainteresować

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj