Spotkania modlitewne Wydarzenia ogólnopolskie

Apel Jasnogórski prowadzony przez KWC – 8 sierpnia 2023

8 sierpnia 2023 na Jasnej Górze o godzinie 21 Apel Jasnogórski poprowadzili członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Apel rozpoczął się odśpiewaniem Bogurodzicy i pieśni: Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam… Następnie rozważanie poprowadził ks. Jarosław Błażejak, krajowy moderator KWC.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią rozważania – zamieszczono poniżej.

Barbara i Ireneusz Siemkowie z Centralnej Diakonii Wyzwolenia odmówili modlitwę KWC, następnie członkowie KWC modlili się dziesiątką różańca. Po podaniu ogłoszeń przez paulinów ks. arcybiskup Wacław Depo udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Kaplicę Cudownego Obrazu wypełnili po brzegi pielgrzymi. Apel transmitowały na żywo: TV Trwam, Radio Maryja, Radio Jasna Góra, kanał YouTube Jasna Góra. Dzięki transmisjom łączyli się w modlitwie członkowie KWC z całej Polski.

Tekst rozważania ks. dr. Jarosława Błażejaka – krajowego moderatora KWC podczas Apelu Jasnogórskiego – Jasna Góra 8.08.2023 r.

Maryjo, Niepokalana Jutrzenko wolności. Wraz ze wszystkimi pielgrzymami obecnymi przed Twoim Obrazem, a także z wszystkimi zebranymi w całym świecie Twoimi czcicielami modlimy się wraz z Tobą do Jezusa Chrystusa. Dziękujemy dziś za Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Dziękujemy za fakt nadania mu przez prezydenta RP Orderu Orła Białego. Doceniamy ten gest i wielbimy Boga dziś za wielkie rzeczy, których dokonał w naszej Ojczyźnie przez posługę księdza Franciszka. Dziękujemy dziś za Krucjatę Wyzwolenia Człowieka i modlimy się za wszystkich jej członków. Chcemy także modlić się o prawdziwą wolność dla wszystkich Polaków.

W sierpniu stawiamy sobie pytanie: czy jesteśmy prawdziwie wolni? Bo podobno pragnienie wolności wyróżnia Polaków spośród innych narodów. Tym bardziej zatem zastanawiamy się czy tak jest. Nasza suwerenność, mimo wojny na Ukrainie, wydaje się być niezagrożona. Są jednak przestrzenie życia, niepokojące nas, gdyż zniewalają wewnętrznie, czyniąc z wielu niewolników chwilowej przyjemności. Człowieka może zniewolić wiele jego własnych zachowań i postaw. Utrata wolności wewnętrznej może skończyć się utratą wolności zewnętrznej. Niniejsze kwestie przywołujemy teraz, bo sierpień upamiętnia bogate wydarzenia historyczne dynamizujące i urzeczywistniające tęsknotę za wolnością. Bez względu na to, czy były to zwycięstwa czy klęski, zawsze ukazywały nieprzemijającą wartość wolności. I często działy się w sierpniu.

Dziś bez trudu zauważamy liczne rodzaje niewoli. Mało jest jednak osób, które dostrzegają uwikłanie Polaków w nadużywanie alkoholu. A przecież jest to ogromny problem społeczny. Zjawisko to dotyka nas w sposób szczególnie upokarzający. W problemy alkoholowe wchodzi się szybko i łatwo, a wychodzi z wielkim trudem. Mimo to, pijaństwo dla wielu pozostaje elementem zabawy, rozrywki, żenujących dowcipów i treści kabaretowych. Potrzebujemy zatem czasu abstynencji, postaw abstynencji, czyli postu od alkoholu.

Abstynencja jest pojęciem sponiewieranym przez wielu. Nie ma dla niej akceptacji ani nawet tolerancji. Większość Polaków nie widzi w niej żadnego dobra. Dzieci patrząc na rodziców pijących uznają to za coś oczywistego, przejmując ich nawyki i zwyczaje. W ich oczach picie staje się normalnością, a wyrzeczenie od alkoholu czymś niedorzecznym.

Maryjo. Chcemy na nowo odkrywać wartość ofiary, wyrzeczenia i postu od alkoholu. Dziś modlimy się przed Twoim majestatem jako członkowie KWC. Chcemy dać świadectwo, że można żyć w ofiarowaniu przed Bogiem, nieustannie zanosząc ofiarę miłości w formie abstynencji od alkoholu. Chcemy prosić o siłę i radość z racji bycia w KWC. Chcemy innym powiedzieć, że pięknie jest być wojownikiem Pana w Wojsku Gedeona, tak nielicznym, ale jakże skutecznym w działaniu, mając za dowódcę Pana Zastępów.

Maryjo. Ty żyłaś w ofiarowaniu, Ty rozumiałaś, że ofiara jest nieodzownym elementem wszelkich dobrych i szlachetnych działań. Chcemy zrozumieć, że bez ofiary nie dokona się żadna przemiana ani nawrócenie, ani wprowadzenie nowych obyczajów w duchu Nowej Kultury. Wielu myśli i działa na rzecz trzeźwości. Wielu tworzy programy, kursy, inicjatywy trzeźwościowe. Doceniamy to i rozumiemy ich wagę. Jednak bez ofiary, bez wyrzeczenia, bez fundamentu duchowego ich skuteczność może być niewystarczająca. Dlatego potrzeba nam nowych członków, nowych ludzi gotowych do wejścia na drogę miłości i bezinteresownego oddania na służbę wyzwolenia narodu od klęski alkoholizmu.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel KWC, ponad 40 lat temu mówił o klęsce alkoholizmu w Polsce. A dziś? Czy problemy alkoholowe nie przybierają rozmiarów klęski? Pewnie tak. Ogromne spożycie alkoholu w przeliczeniu na jednego Polaka, łatwa dostępność o każdej porze dnia i nocy 7 dni w tygodniu, tradycje i zwyczaje przesiąknięte obecnością alkoholu, wesela, spotkania rodzinne, towarzyskie, wszystko przy towarzyszącym alkoholu, obniżenie wieku inicjacji alkoholowej. Poza tym brak dobrych wzorców w rodzinach, trunki bezalkoholowe produkowane dla reklamy alkoholu, szampany dla dzieci produkujące przyszłych konsumentów produktów alkoholowych. To wszystko jest rzeczywiście klęską.

Maryjo! Kto nas wesprze w tej walce z mocami zła? Kiedyś w Kanie Galilejskiej potrzebny był cud. Znamy jego treść i okoliczności. Znamy uwarunkowania kulturowe i potrzebę chwili zarysowaną przez ewangelistę. A jaka jest dzisiaj potrzeba chwili? Jaki cud jest potrzebny dziś w tej materii. Potrzebujemy cudu przemiany wina w wodę. Czy możesz to nam wyprosić u Jezusa. Co nam karzesz zrobić nasza Jutrzenko wolności? Jak słudzy w Kanie przynosimy Ci pokrzywdzone przez alkohol rodziny, dzieci, środowiska wiejskie i miejskie, blokowiska i zapomniane przysiółki, przynosimy Ci szkoły, internaty, zakładowe jubileusze i wiejskie zawody, pikniki, przynosimy dyskoteki i osiemnaste urodziny, uroczystości rodzinne, wesela i chrzciny, obiady pogrzebowe i zjazdy absolwentów. Przynosimy Ci wszystko inne, bo nie sposób znaleźć miejsca czy instytucji wolnej od obecności alkoholu. Prosimy o cud w tej polskiej Kanie. Wołamy do Ciebie razem ze św. JPII, razem z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, ze św. Maksymilianem, św. Stanisławem ze Szczepanowa i Sługą Bożym Franciszkiem Blachnickim: wyproś cud uzdrowienia z okowów alkoholizmu dla Polski, wyproś dla nas cud życia w duchu Nowej Kultury.

Zdjęcia na podstawie transmisji Telewizji Trwam.

Może cię zainteresować

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj