Link do albumu zdjęć ze spotkań diakonii wyzwolenia w dniach 2-4.05.2024_cz. I
W dniach 2-4 maja 2024 po uroczystości otwarcia Centrum KWC odpowiedzialni za diecezjalne diakonie wyzwolenia i ich członkowie wraz z Centralną Diakonia Wyzwolenia przeżywali w Krościenku swoje spotkanie formacyjno-organizacyjne. Ze względu na chorobę nie uczestniczył w spotkaniu ks. Jarosław Błażejak, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Byli zaś obecni kapłani: ks. prof. Piotr Kulbacki, ks. Piotr Wencel, moderator KWC diecezji bydgoskiej, ks. Mateusz Rakusiewicz z KWC diecezji łomżyńskiej oraz ks. Zbigniew Snarski z Białegostoku i „dorywczo” ks. Wojciech Ignasiak z Katowic.
Zamieszczamy obszerną relację ze spotkań.
Dzień pierwszy: 2 maja 2024
Jako że uroczystości poświęcenia Centrum KWC rozpoczynały się o godzinie 11, rano rozpoczęliśmy dzień Jutrznią, w której uczestniczyło także dwóch biskupów – bp Tadeusz Bronakowski i bp Krzysztof Włodarczyk. Czas po śniadaniu wykorzystaliśmy na zwiedzanie Kopiej Górki, zaczynając od Centrum Ekologii Integralnej, by poprzez ogród biblijny trafić na Drogę Nowego Człowieka, ta zaś urokliwymi serpentynami doprowadziła nas do historycznego serca Kopiej Gorki – pokoju Ojca i kaplicy Chrystusa Sługi. Tu wzruszającym i niezapomnianym przeżyciem była rozmowa i zdjęcie z mieszkankami domu Dorotą Seweryn i Stanisławą Orzeł, wieloletnimi współpracownicami ks. Franciszka Blachnickiego.
Po dotarciu na szczyt Kopiej Górki o godzinie 11 uczestniczyliśmy w radosnej uroczystości poświęcenia nowego Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Opis tego wydarzenia znajduje się w oddzielnym wpisie tutaj.
Po południu członkowie diakonii wyzwolenia wysłuchali konferencji ks. prof. Piotra Kulbackiego na temat:
Krucjata Wyzwolenia Człowieka według założeń ks. Franciszka Blachnickiego – konferencja ks. prof. Piotra Kulbackiego.
Zaczęło się od „kartkówki”. Każdy z uczestników otrzymał dwie karteczki białą i niebieską. Na białej miał za zadanie wypisać trzy cele Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, na niebieskiej trzy metody działania KWC. Gdy ksiądz Piotr odczytywał białe karteczki wybrzmiały cele KWC, a wśród nich: prowadzenie do wolności, pomoc ludziom zniewolonym, szerzenie Nowej Kultury, życie w trzeźwości, modlitwa za alkoholików, wyzwolenie z nałogów, zmiana obyczajów, wyzwolenie z lęku, uświęcenie, wychowanie dzieci i młodzieży w trzeźwości i in.
Z podaniem metod KWC członkowie diakonii wyzwolenia też nie mieli problemu. Padały hasła: świadectwo, abstynencja, ewangelizacja, modlitwa, post, jałmużna, rekolekcje Ewangelii wyzwolenia, składanie deklaracji, dobrowolne postanowienie, ORDW, kongresy, zachęta, rozmowy.
Ks. Piotr Kulbacki w dalszej części spotkania przedstawił zamysł ks. Franciszka Blachnickiego co do Krucjaty.
Przypomniał, że Ojciec Franciszek nazwał Krucjatę próbą generalną Ruchu Światło-Życie. Idea abstynencji nigdy nie umarła w Ojcu Blachnickim, także po likwidacji Krucjaty Wstrzemięźliwości żyła w nim. Gdy w 1977 r. w Ruchu Światło-Życie powstało „10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej”, pojawił się tam zapis: „Świadectwem mojej Nowej Kultury będzie całkowita abstynencja”. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża powstała szybka decyzja Ojca: powołujemy Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Ks. Kulbacki zwrócił uwagę, że wybrana nazwa wskazuje nie na substancję – alkohol, nie z nią walczymy, lecz walczymy o człowieka, to on ma być wolny. Ta idea zawsze była ważna dla założyciela Krucjaty.
W konferencji księdza Piotra mocno wybrzmiały kolejne założenia Sługi Bożego ojca Franciszka odnośnie KWC:
– Ksiądz Blachnicki widział abstynencję jako najskuteczniejszą metodę zwalczania pijaństwa, zaś Krucjatę przewidywał jako akcję doraźną (wprowadził podpisywanie deklaracji na czas trwania Krucjaty). Nie chodziło mu o to, żeby walczyć, lecz żeby zwalczyć.
– Założyciel Oazy widział rolę Ruchu Światło-Życie przy powoływaniu Krucjaty. Ruch Światło-Życie ma służyć Krucjacie, zaś sama Krucjata ma być – według Ojca – autonomicznym ruchem.
– Ojciec Franciszek wskazywał na to, by wciąż szukać nowych, aktualnych środków. Włączyć w zwalczanie klęsk alkoholowych wszystkie możliwe siły i środki: ludzi dobrej woli, inwestycje z budżetu państwa, akcje podejmowane przez Episkopat.
– Ksiądz Blachnicki podkreślał, że strategię KWC ma cechować maksymalistyczny realizm, by stoczyć zwycięską wojnę, a nie tylko małe potyczki.
– Wymagał, by działania odbywały się według schematu: mobilizacja, formacja (diakonii wyzwolenia), akcja. Według zamysłu księdza Blachnickiego tak też miały funkcjonować stanice i placówki. Te elementy można odnaleźć w uaktualnionym „Regulaminie stanicy KWC” zawartym w „Podręczniku KWC” wydanym w 2017 r.
– Ważnym elementem działań diakonii KWC w wizji Ojca Franciszka mają być rekolekcje Ewangelii wyzwolenia w parafiach całej Polski, poprzedzone przygotowaniem do nich diakonii podczas Oazy Rekolekcyjnej Diakonii Wyzwolenia (ORDW).
Odnosząc się do uroczystego otwarcia nowego Centrum KWC w Krościenku, ksiądz Piotr Kulbacki przekonywał, że Opatrzność Boża daje znak, który zawsze jest nowym wyzwaniem. Otwarcie nowej drogi jest zadaniem dla diakonii wyzwolenia. Zachęcał przy tym, by wrócić do „Podręcznika KWC” ks. Franciszka Blachnickiego.
Hanna Kowalczyk