Duszpasterstwo parafialne wobec alkoholizmu i pijaństwa a działania profilaktyczne * Abstynencja dobrowolna i abstynencja uzależnionych – aspekty teologiczne * Abstynencja dobrowolna i abstynencja uzależnionych – aspekty psychologiczne * Abstynencja osób współuzależnionych drogą rozwoju osobowości * Mała grupa religijna jako grupa wzajemnego wsparcia * Nadzieja fundamentem wychowania dzieci i młodzieży do trzeźwości * Rola współpracy różnych środowisk w promowaniu abstynencji * Kielich podany przez człowieka a Kielich podany przez Boga.
Abstynencja – miedzy profilaktyką a terapią wpisuje się w szeroki nurt poczynań, mających na celu intensyfikację działań zarówno profilaktycznych jak i terapeutycznych. Adresowana jest ona, do osób angażujących się w działania trzeźwościowe w środowiskach kościelnych. Sądzę, że może ona zainteresować także wiele osób angażujących się w pracę na rzecz trzeźwości w szerszych kręgach, wychodzących poza środowiska kościelne.
Autorami prac, składających się na opracowanie zbiorowe są świeccy i duchowni znawcy problemu, pracujący na rzecz trzeźwości z różnorodnymi grupami i środowiskami.
Prof. dr hab. Halina Gajdamowicz (UŁ)
Książka ta zwiera siedem artykułów dotyczących abstynencji w różnych aspektach: psychologicznych, teologicznych, religijnych, profilaktycznych, rozwoju osobowości, wychowawczych oraz promocji abstynencji w różnych środowiskach społecznych. Autorami tych opracowań są znani profesjonaliści, dydaktycy uniwersytetów oraz praktycy promujący abstynencję od alkoholu w różnych środowiskach. Artykuły oparte są na solidnych źródłach i dotychczasowych badaniach oraz doświadczeniach z pracy nad uwalnianiem się z uzależnienia alkoholowego.
Ks. prof. dr hab. Czesław M. Cekiera (KUL)
- Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego Parpa wydawnictwo.parpa.pl
- Można ją także otrzymać w Stanicy KWC Nr 1 w Krościenku.