9 czerwca 2023 r. nieopodal Kopiej Górki otwarto Centrum Ekologii Integralnej (CEI).
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ruchu Światło-Życie oraz licznie zaproszeni goście. Poświęcenia budynku dokonał ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu-Życie i bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W uroczystości wzięli udział wicepremier RP Henryk Kowalczyk, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jan Dyda, wójt gminy Krościenko nad Dunajcem, ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
Nazwa nie jest przypadkowa. W obecnych czasach temat ekologii stosowany jest nie tylko do rzeczywistej troski i ochrony środowiska. Ekologia staje się przedmiotem wykorzystania do celów ideologicznych. Integralność ekologiczna ma polegać na znalezieniu właściwego miejsca dla człowieka w środowisku i na odwrót – środowisko ma służyć człowiekowi. Podczas homilii ks. biskup Andrzej Jeż powiedział, że „nie wystarcza troska o czystość wody, lasów i pól, konieczna jest troska o czystość serca człowieka. Potrzebujemy budowania silnych relacji z Bogiem, człowiekiem, stworzeniem. Spójność i harmonia, której wzór widzimy w Maryi, musi obejmować wszystkie dziedziny życia”. Spójność i integralność człowieka w przyrodzie i przyrody, w której dane jest żyć człowiekowi, wynika ze zdrowego rozumienia, jaką rolę odgrywa dzieło stwórcze, dzieło Boże i jaką rolę odgrywa człowiek, który stworzony jest na obraz i podobieństwo Boga, któremu ziemia jest poddana. Ma to ścisły związek z prawem naturalnym. Dla Ruchu Światło-Życie jest zrozumiałym, że prawo naturalne odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu „nowego człowieka” i „nowej kultury”. Właściwe pojęcie natury człowieka i jego wpisania w świecie przyczynia się do właściwych relacji ze Stwórcą i budowania właściwych relacji z ludźmi, budowania zdrowego społeczeństwa.
W wykładzie otwierającym działalność Centrum ks. prof. Maciej Ostrowski (UPJP2 w Krakowie) wskazał, jak ważna jest obserwacja otaczającego świata, jego piękno, docenienie jak ważnym jest element ekologiczny w budowaniu człowieka i jego człowieczeństwa. Taka postawa przyczynia się do wytworzenia właściwej wrażliwości na drugiego człowieka, na otoczenie, na środowisko, ta z kolei buduje wnętrze człowieka, także w liturgii, przeżywania liturgii. Liturgia jest właściwym spojrzeniem na relacje z tym, co nadprzyrodzone. Tworzy postawę do bycia człowiekiem w służbie, człowieka oddanego, przeciwną postawie materialistycznej, konsumpcyjnej, sprzeciwia się egoizmowi. Ekologia rodzi wielki szacunek dla Stwórcy, dla Boga, sił przyrody, dla dzieł przez niego stworzonych, w końcu także dla każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Dla Ruchu Światło-Życie integralność ekologiczna i właściwe umiejscowienie człowieka w świecie staje się ogromnym wyzwaniem. Mówił o tym ks. dr Marek Sędek. Człowiek przeżywa ogromne zachwianie rozumienia świata i drugiego człowieka. Pojawiają się liczne nowe ideologie uderzające w piękno stwórcze człowieka. Ewangelia jest głoszeniem Dobrej Nowiny, uczy niezachwianych relacji o Bogu i człowieku, który całe życie powinien uczyć się rezygnacji z siebie, powinien uczyć się żyć dla drugiego człowieka, wyzbywać się egoizmu, żyć nie chwilą, ale na pokolenia.
Prace budowlane nad CEI wykonała lokalna firma „Instal-Bud”. Centrum Ekologii Integralnej jest nowoczesnym budynkiem, centrum kongresowym z dwiema salami konferencyjnymi, restauracją, a nawet ogrodem biblijnym z roślinami charakterystycznymi dla Ziemi Świętej. W pełni odpowiada dzisiejszym wymaganiom środowiskowym oraz normom budowlanym XXI w. Jest budynkiem, który przykuwa uwagę swoim pięknem, atrakcyjnością i nowoczesnością. Budynek będzie z pewnością dobrze służyć RŚŻ w nadchodzących latach, a wraz z budowanym Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na szczycie Kopiej Górki będzie przyciągać kolejne pokolenia oazowiczów, ludzi szukających integralności z Bogiem, drugim człowiekiem i pięknem przyrody. Jest wizytówką Ruchu, odpowiadającą w pełni dzisiejszym wymaganiom budowlanym i oczekiwaniom dla odwiedzających.
Maciej Jóźwiak