Link do albumu zdjęć ze spotkań diakonii wyzwolenia w dniach 2-4.05.2024_cz. 3
Drugiego dnia pobytu w Krościenku diakonia wyzwolenia przeżywała Eucharystię w dolnym kościele Dobrego Pasterza w przy grobie Ojca Franciszka Blachnickiego, której przewodniczył ks. Piotr Wencel, moderator diakonii z diecezji bydgoskiej.
Trzeba dodać, że w posługę muzyczną w tych dniach pełnił Darek Kwiatkowski z archidiecezji warszawskiej, zaś po jego wyjeździe, posługę przejęli Monika i Marcin Chrustowscy z diecezji płockiej.
Wielkim darem dla wszystkich uczestników była możliwość spędzenia czasu, rozmowy i modlitwy ze Stanisławą Orzeł, która uczestniczyła we wszystkich spotkaniach diakonii, wspólnych Eucharystiach, podczas których spotykaliśmy także Dorotę Seweryn.
Po przerwie obiadowej przyszedł czas, by podzielić się doświadczeniem służby w diakoniach diecezjalnych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 23 diecezji oraz Centralnej Diakonii Wyzwolenia. Nie sposób tu wymienić sprawozdania wszystkich diecezji, jedynie można stwierdzić, że ilość i rodzaj podjętych działań przez diakonie diecezjalne jest imponująca. W tym miejscu należy przypomnieć, że w listopadzie 2020 r. na Kongresie Krucjaty w Sękocinie została przyjęta „Strategia Krucjaty na lata 2021-2024”, która zawiera propozycje działań dla diakonii wyzwolenia. Jest to nadal aktualna kopalnia pomysłów do realizacji.
Spotkanie kontynuowano następnego dnia.
A wieczorem odśpiewaliśmy Litanię Loretańską ku czci Najświętszej Maryi Panny i przeżyliśmy pełen radości pogodny wieczór – punkt programu dobrze znany oazowiczom. Gdy dodamy, że poprowadził go ks. Wojciech Ignasiak, osoby znające księdza Wojciecha domyślą się, jak ten wieczór wyglądał. Wytrzymali do końca ci, co cieszą się najlepszą kondycją. Zapraszamy do galerii na Facebooku, by poczuć klimat wieczoru.
Dzień trzeci: 4 maja 2024
Po Jutrzni i śniadaniu przyszedł czas na ogłoszenia, propozycje działań, pytania i odpowiedzi. Oto niektóre z nich:
Czy „Eleuteria” może mieć wydanie elektroniczne? |
– Tak, potrzebna jest osoba, która się tym zajmie. |
Ile jest stanic w Polsce? |
– Zdołaliśmy wymienić: Rychwałd, Rzeszów, Przeczno, Miejsce Piastowe, Dębica. |
Jak pozyskać pieniądze na działalność diakonii? |
– Trzeba się zwrócić do Gminnej lub Miejskiej Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, mieć wpływ na program tej komisji, który jest ustalany jesienią na kolejny rok. |
Czy alkoholik może podpisać deklarację KWC? |
– Tu ks. Kulbacki nas wspomógł. Może, ale nie jest to polecane. Jeśli już, to równolegle z podpisaniem deklaracji, alkoholik musi iść na terapię. Choć – jak stwierdzono – cuda się zdarzają, że komuś wystarczyło podpisanie deklaracji. |
Jak wygląda współpraca diakonii diecezjalnych z diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości? |
– To zależy od diecezji. Są dobre przykłady, a najlepsze, gdy moderatorem diakonii i diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości jest ten sam kapłan. |
Jak zaangażować do diakonii wyzwolenia młodzież z Ruchu Światło-Życie? |
– Podano wskazówki: nie odpuszczać, zapraszać do konkretnych działań. |
Padła propozycja, by na stronie kwc.oaza.pl, You Tube znajdowały się gotowe materiały do ściągnięcia – prezentacje o KWC, filmiki, wzory ulotek. |
– Trzeba się dzielić materiałami, które w diecezjach sami tworzymy. Przysyłać je lub linki do nich na adres infokwc@oaza.pl a zamieścimy. Nie chowajmy tego co mamy tylko dla siebie, a zasługa i oddziaływanie naszej pracy będzie większe. |
Kto organizował parafialne rekolekcje wyzwolenia i jakie ma doświadczenie? |
– Nie było zbytnio chętnych do dzielenia się. Ks. Ignasiak odniósł się do prób nabożeństw po Mszach św. w diecezji katowickiej z skromnym skutkiem. |
Co z Dziecięcą Krucjatą Niepokalanej? |
– Temat otwarty, materiały na stronie są przestarzałe. |
Ankieta rozesłana przez krajowego moderatora Krucjaty do diecezjalnych moderatorów Ruchu Światło-Życie dotycząca pracy diakonii wyzwolenia powróciła wypełniona jedynie z 8 diecezji. |
– Przypuszczalnym powodem jest to, że nie została przekazana diakonii wyzwolenia. |
Ogłoszenia:
- Najbliższym wydarzeniem jest 44. Ogólnopolska Pielgrzymka KWC Krościenko-Kluszkowce w dniu 8 czerwca 2024. Szczegóły można znaleźć tu: https://kwc.oaza.pl/2024/04/15/44-ogolnopolska-pielgrzymka-kwc-kroscienko-kluszkowce/ Pierwotnie planowana pielgrzymka w ostatnią sobotę września w Licheniu jest odwołana.
- W dniach 12-19 lipca 2024 w Zakroczymiu planowane są rekolekcje ORDW prowadzone przez ks. Jarosława Błażejaka, moderatora KWC. Szczegóły wkrótce na stronie i Fb.
- Opóźnia się wydanie „Eleuterii” za 2024 r. Zmienił się skład redakcji, obsługa techniczna, drukarnia, czekamy też na umowę o dofinansowanie z KCPU. Sposób zamawiania „Eleuterii” jest opisany tutaj: https://kwc.oaza.pl/prenumerata-eleuterii/
- Jako diakonia wyzwolenia cieszymy się z powstania w Krościenku pięknego Centrum KWC. Choć budowa jest praktycznie zakończona, to potrzeby Centrum Ruchu Światło-Życie są nadal olbrzymie. Planowane (duże) przedsięwzięcia to:
– Uzupełnienia wyposażenia wymaga jeszcze kaplica w Centrum KWC (na to nie było dotacji).
– Budowa wygodnych (z podjazdem dla wózków) schodów metalowych łączących Namiot Światła z Centrum KWC.
– Budowa fotowoltaiki na szczycie Wieczernika na potrzeby Centrum KWC, by obniżyć koszty energii.
– Istnieje konieczność wybudowania osłony dźwiękoszczelnej na tyłach Centrum Ekologii Integralnej, gdyż znajdujące się tam urządzenia wydają hałas przeszkadzający pobliskim mieszkańcom Krościenka.
- To tylko najważniejsze pilne potrzeby Centrum Ruchu Światło-Życie, dlatego jest ciągły apel o wpłaty darowizn na te potrzeby. Można wpłacać na to samo konto, na które dokonujemy darowizn na „Eleuterię”: 13 8817 0000 0020 3300 2000 0030 Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie, ul. Ks. F. Blachnickiego, 34-450 Krościenko n. Dunajcem z tytułem przelewu, np. „darowizna na Centrum KWC – fotowoltaika/schody/wyposażenie kaplicy”, itp.
…
Zwieńczeniem kilkudniowego pobytu w Krościenku była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Marka Sędka, moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie i skierowana do diakonii wyzwolenia homilia.
Ksiądz Sędek mówił w niej o przekraczaniu granic. Poddając się działaniu Ducha Świętego i idąc za Jego wskazaniami musimy być przygotowani na przekraczanie granic (na wzór pierwszych apostołów). Zadaniem Ruchu Światło-Życie jest wychowywanie do wolności. Powinniśmy przekraczać swoje granice i wychowywać innych do takiej wolności. To się wiąże z prześladowaniami.
Jako Ruch Światło-Życie mamy misję. KWC jest centralną misją naszego Ruchu. Gdybyśmy ją stracili, stracilibyśmy charyzmat Ruchu. Nie straćmy charyzmatu Ruchu Światło-Życie – zaapelował moderator generalny.
Hanna Kowalczyk